פרס נובל

שני חוקרים הפועלים על גילוי קולטני טמפרטורה ומגע הם הזוכים בפרס נובל לרפואה

פרופ' דיוויד ג'וליוס מארה"ב וארדם פאטפוטיאן, גם הוא מארה"ב וממוצא לבנוני יחלקו בינהם פרס בסך 1.4 מליון דולר. מחקריהם תרמו לפענוח ולהבנה של אחד ממנגנוני ההישרדות והקיום המשמעותיים של הגוף: החישה

ועדת פרס נובל בעת ההכרזה על הפרס
ועדת פרס נובל בעת ההכרזה על הפרס

חתני הפרס לרפואה ופיזיולוגיה לשנת 2021 הם החוקרים פרופ' דיוויד ג'וליוס מארה"ב וארדם פאטפוטיאן, גם הוא מארה"ב וממוצא לבנוני – כך הודיעה היום (יום א) ועדת פרס נובל לרפואה. הפרס (1.4 מיליון דולר שיחלקו ביניהם) הוא על גילוי הקולטנים בעור לטמפרטורה ולמגע. מחקריהם תרמו לפענוח ולהבנה של אחד ממנגנוני ההישרדות והקיום המשמעותיים של הגוף: החישה.

בהודעה על הפרס נאמר גם: "היכולת שלנו לחוש חום, קור ומגע חיונית להישרדות ותומכת בבסיס האינטראקציה שלנו עם העולם סביבנו. בחיי היומיום אנו מתייחסים לתחושות אלו כמובנות מאליהן, אך כיצד דחפים עצביים מאפשרים להבחין בטמפרטורה ובלחץ? שאלה זו נפתרה על ידי שני חתני פרס נובל השנה. תגליותיהם פורצות הדרך השיקו פעילויות מחקר אינטנסיביות שהובילו לעלייה מהירה בהבנתנו כיצד מערכת העצבים שלנו חשה חום, קור וגירויים מכניים. הזוכים זיהו קשרים חסרים קריטיים בהבנתנו את יחסי הגומלין המורכבים בין החושים שלנו לבין הסביבה".

פרופ' ג'וליוס בן 65, יליד ניו יורק ופיזיולוג מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, השתמש בשנות ה-90 של המאה שעברה בניסויים בקפסצאין, החומר הנמצא בפלפלים חריפים וגורם לתחושת בעירה, כדי לזהות חיישן בקצות העצבים של העור המגיב לחום.

עמיתו פרופ' פאטפוטיאן, יליד ביירות ב-1967, הוא ממכון המחקר הרפואי ע"ש הווארד יוז ומכון סקריפ, השתמש בתאים הרגישים ללחץ כדי לגלות סוג חדש של חיישנים המגיבים לגירוי מכני בעור ובאיברים הפנימיים. ועדת הפרס ציינה בהודעה על החלטתה להעניק להם את פרס נובל כי לפני תגליותיהם חוקרים לא הצליחו להסביר כיצד טמפרטורה וגירויים מכניים בעור הופכים לדחפים חשמליים במערכת העצבים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.