חדשות

תביעה: מוצרי טיפוח שיער של ג'ונסון אנד ג'ונסון גרמו לנשירה משמעותית

החברה נתבעה על כך שטלק תינוקות שיצרה גרם לסרטן שחלות, לאחרונה הסירה מהמדפים מסנני קרינה שהכילו חומר מסרטן

נשירת שיער. אילוסטרציה

אתמול הוגשה הוגשה תביעה ייצוגית נגד חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בטענה כי מוצרי טיפוח השיער של החברה תחת המותג OGX גורמים לנשירת שיער משמעותית. שמפו, מרכך ושמן לשיעור שנמכרים ברשתות הגדולות בארה"ב הם בין המוצרים שצוינו בתביעה. החומר החשוד במוצרים הוא DMDM ​​hydantoin, חומר משמר אנטי-מיקרוביאלי המצוי לעיתים במוצרי טיפוח לשיער. הוא משחרר כמות קטנה של פורמלדהיד לאורך זמן כדי לשמור על טריות המוצר. חומרים כאלה קשורים לאלרגיות, פריחות, נשירת שיער וסרטן.

התביעה טוענת שהחברה הפרה לכאורה את חוקי הגנת הצרכן על ידי פרסום המוצרים המכילים מרכיב זה לאנשים המעוניינים בשיער בריא. "ג'ונסון אנד ג'ונסון פרסמו מצג שווא… שהמוצרים 'מזינים עמוק', 'מנקים בעדינות' ו'מתקנים את שיער'. עם זאת, נוסחת המוצרים מכילה מרכיב, או שילוב של מרכיבים, שגרם לאלפי צרכנים לחוות נשירת שיער ו או גירוי בקרקפת," נכתב בתביעה.

ג'ונסון אנד ג'ונסון בתגובה ציינה שאף אחד מהמוצרים החדשים שלהם אינו מכיל DMDM ​​hydantoin, ושחלק מהמוצרים הקיימים שלה מכילים כמות קטנה של החומר המשמש למניעת התפתחות עובש בזמן שהמוצר נמצא במקלחת. באוגוסט 2012 הודיעה ג'ונסון אנד ג'ונסון כי תסיר ממוצריה את החומר DMDM ​​hydantoin ומרכיבים דומים אחרים עד שנת 2015. התביעה טוענת שהחברה לא קיימה את הבטחתה.

"ג'ונסון אנד ג'ונסון הסירה את ההידנטואין DMDM ​​ממוצרי צריכה קיימים באותה תקופה", נכתב בתביעה. "עם זאת, כשג'ונסון אנד ג'ונסון רכשה את ווג אינטרנשיונל, כולל קו מוצרי OGX שלהם, היא לא הצליחה לשנות את המרכיבים של מוצרים אלה כדי שיתאימו לסטנדרטים של בטיחות הצרכן."

מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הכריז על החומר DMDM ​​hydantoin כחומר משמר שגורם להכי הרבה אלרגיות בתעשיית הקוסמטיקה. ה-FDA דורש שמרכיבי מוצרים מסוימים יירשמו על האריזה, אך לעתים חברות אינן מציינות את השם המפורשת של המרכיב וכותבות במקום זה "חומרי ריח" או "בישום".

ג'ונסון אנד ג'ונסון נמצאת לאחרונה בכותרות בשל בעיות במוצרים שהיא מייצרת. לאחרונה היא נדרשה לשלם מיליארדי דולרים פיצויים לנשים שטענו שהשימוש בטלק תינוקות של החברה גרם להן לחלות בסרטן השחלות. בשנת 2018, חקירה העלתה שהחברה ידעה שנים רבות שיש אזבסט בטלק לתינוקות ומוצרי טלק אחרים שהיא מייצרת, אולם היא עצרה את מכירת האבקה בארה"ב ובקנדה רק במאי 2020. הטלק ממשיך להימכר בישראל.

מסנני קרינה שג'ונסון אנד ג'ונסון מפיצה תחת המותגים Aveeno ו-Neutrogena הוסרו לאחרונה מהמדפים לאחר שבדיקה עצמאית שנערכה להם העלתה שהם מכילים בנזן, חומר מסרטן מאוד, שחשיפה אליו מגדילה את הסיכון לפתח לוקמיה ומחלות דם נוספות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.