קורונה

תגלית מדאיגה: זינוק במקרי מחלה נדירה וקטלנית בעקבות הקורונה

עלייה חדה במקרי מחלה אוטואימונית נדירה בבריטניה בעקבות מגפת הקורונה: חוקרים מזהים קשר אפשרי וקוראים להגברת המודעות

נגיף הקורונה - אילוסטרציה.

נספר זינוק במספר האנשים שחלו במחלה נדירה במהלך מגפת הקורונה, מה שהוביל למותם של תשעה חולים, כך אומרים החוקרים. מחלה זו היא סוג של תגובה אוטואימונית – בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את עצמה בטעות. באופן מסקרן, המערכת המותקפת פועלת בדרך כלל כזקיף או שומר, שתפקידו לזהות וירוסים פולשים.

מצב זה של ייצור נוגדני MDA5 נראה בעיקר אצל נשים ונערות במזרח אסיה והיה נדיר מאוד בבריטניה. עם זאת, חוקרים מאוניברסיטת לידס ובבתי החולים של אוניברסיטת לידס, שבחנו נתונים על מחלות אוטואימוניות ביורקשייר במהלך המגפה, ציינו 60 מקרים חסרי תקדים בקרב גברים ונשים לבנים בעיקר. המאמר פורסם בכתב העת The Lancet eBioMedicine.

מדענים החוקרים את העלייה במספר המקרים מאמינים כי חשיפה לנגיף הקורונה עלולה לעורר מצב אוטואימוני נדיר זה, שיכול לגרום בין היתר לפריחה ייחודית בעור, מחלת ריאות אינטרסטיציאלית ודלקת ריאות המתקדמת במהירות עם נזק שהוא לעתים קרובות קטלני.

החוקר הראשי דניס מקגונגל, פרופסור לראומטולוגיה חוקרת בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת לידס, אמר: "בעוד שאנו רואים מדי פעם מחלה זו בבריטניה, הזינוק הזה במקרים היה חדש לחלוטין ושונה מאוד. חשוב שהרופאים יבינו את הסימפטומים כדי שניתן יהיה להפנות מטופלים במהירות לטיפול ושיהיה להם את הסיכוי הטוב ביותר להחלמה מהירה ומלאה. אין ספק שניתן להציל חיים, אבל יש צורך גדול במחקר כדי לנסות להאט או לעצור את התקדמות הריאות המהירה שמתרחשת אצל חלק מהחולים".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00