רפואה פסיכדלית

רפואה פסיכדלית: תופעת תיירות האיהוואסקה

מדוע טיילים מערביים רבים מרחיקים עד לאמזונס כדי להתנסות בטקסי איהואוסקה רוחניים וכיצד כל זה משפיע על מבנה האישיות?

כלי טקס שמאני באמזונס. אילוסטרציה
כלי טקס שמאני באמזונס. אילוסטרציה

תיירים מערביים מצטרפים לקהילות מסוימות באמזונס לצורך קבלת ריפוי פסיכיאטרי או פסיכולוגי או לצורך התפתחות רוחנית. תופעת זו מכונה "תיירות האיהוואסקה" והיא נקשרת לתחום הנקרא "רפואה פסיכדלית".

תערובת האיהוואסקה היא למעשה תערובת של שני צמחים. האחד, צמח פסיכואקטיבי המכיל דימתיל-טריפטמין (DMT) והשני, צמח המכיל מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOIs) שמקורם באגן האמזונס, שם הם משמשים בעיקר למטרות טקסיות.

מחקרים הראו שפסילוסיבין, תרכובת פסיכדלית עם מנגנון פעולה דומה, סייעה ליצירת שינויים ארוכי טווח במבנה האישיות ובתכונת הפתיחות (Openness) לאחר טיפול בודד עם החומר. בעקבות זאת צוות חוקרים ניסה להעריך את השפעת האיהוואסקה על האישיות במסגרת טיפול מסורתי הניתנת לתיירים.

החוקרים בדקו את השפעת התערובת על אישיות המשתתפים על ידי שימוש בשאלון שמילאו לפני ההשתתפות בטקס ונטילת החומרים, אחרי הטקס ובכן במהלך מעקב שבוצע בשישה חודשים. קבוצת אנשים שלא נטלו איאהואסקה היוו את קבוצת הבקרה.

תוצאות המחקר הראו כי לאחר נטילת איהוואסקה היתה עלייה משמעותית במישור האישיות של נועם הליכות (agreeableness) וירידה משמעותית בנוירוטיות בקרב 24 משתתפים. ההשפעה הזאת נותרה גם אחרי מעקב של שישה חודשים ובשלב מאוחר זה נצפתה גם עלייה בפתיחות באישיות המשתמשים. החוקרים גם מצאו קשר בין תפישת החוויה המיסטית בעת הטקס לבין  לבין ירידה במאפיינים נוירוטיים. ממצאים אלה, סבורים החוקרים, מעידים על השפעה חיובית של תערובת האיהוואסקה על האישיות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

  1. נוווו? יש לנו בתי כלא – כל כך הרבה מועמדים "להתפתחות רוחנית" – תראו כמה טוב זה יכול להביא – אין יותר פשע – אין יותר סמים – מי הגבר השר לבטחון פנים שיכניס זאת לטיפול בשב"ס???