יל"ד

תוצאות טובות לטיפול "מרובע" נגד יתר לחץ דם

טיפול בגלולה אחת שמכילה ארבע תרופות להורדת לחץ דם במינונים נמוכים היה יעיל יותר בהפחתת לחץ הדם מאשר תרופה יחידה

תרופות ללחץ דם גבוה. אילוסטרציה

יתר לחץ דם הוא מצב שכיח המגביר את הסיכון לפתח בעיות בריאות חמורות. בדרך כלל הטיפול ניתן באמצעות תרופה יחידה (מונו-תרפיה) להורדת לחץ הדם. מחקר חדש מציע כי שימוש בשילוב של ארבע תרופות עשוי להיות טיפול יעיל יותר.

יתר לחץ דם שכיח הוא מצב שכיח מאוד, ובשל הסיכונים הבריאותיים הקשורים במצב, ישנו מחקר רב על הנושא ופיתוח של טיפולים חדשים להורדת לחץ הדם ביעילות. מחקר חדש שנערך בארה"ב ומופיע בכתב העת The Lancet בדק טיפול בגלולה יחידה המכילה מינונים נמוכים במיוחד של ארבע תרופות שונות להורדת לחץ דם. מסקנת המחקר היא שהטיפול בארבע תרופות בו זמנית עשוי להיות יעיל יותר ממתן תרופה אחת להורדת לחץ הדם.

לחץ הדם הוא מדידת לחץ הדם הזורם בעורקי הגוף. לחץ הדם נמדד באמצעות שתי קריאות: הלחץ הסיסטולי והדיאסטולי. הלחץ הסיסטולי הוא לחץ הדם כאשר הלב מתכווץ ומזרים דם אל הגוף, ואילו לחץ הדם בסיום הכיווץ, כאשר חדרי הלב מתמלאים בדם נקרא לחץ דיאסטולי.

קריאת לחץ דם סיסטולי תקינה היא פחות מ-120 מ"מ כספית וקריאה דיאסטולית תקינה היא מתחת ל-80 מ"מ כספית. ההגדרה של יתר לחץ דם היא קריאה סיסטולית של 130 מ"מ כספית ומעלה, או קריאה דיאסטולית של 80 מ"מ כספית ומעלה.

הטיפול בטיפול יתר לחץ דם כולל שינוי באורח חיים ותרופות. בדרך כלל, כשאדם סובל מיתר לחץ דם, רופא רושם רק סוג אחד של תרופה, ואם היא לא עובדת, הוא מוסיף או מחליף לתרופה אחרת.

השערת המחקר היא שטיפול במינונים נמוכים של ארבע תרופות שונות להורדת לחץ דם עשוי להיות יעיל יותר מאשר טיפול בתרופה יחידה. במחקר האקראי, כפול הסמיות הקצו משתתפים באופן אקראי לקבוצות הביקורת והניסוי. קבוצת הביקורת קיבלה טיפול סטנדרטי ואילו קבוצת הניסוי קיבלה גלולה אחד שהכילה 4 תרופות במינונים נמוכים.

בתחילת הניסוי, כל המשתתפים סבלו מיתר לחץ דם שלא טופל או שנטלו רק סוג אחד של תרופות ליתר לחץ דם. המחקר כלל 591 משתתפים, עם 300 משתתפים בקבוצת ההתערבות ו-291 משתתפים בקבוצת הביקורת. קבוצת ההתערבות קיבלה כדור שהכיל תרופות נפוצות לטיפול ביתר לחץ דם: irbesartan, amlodipine, indapamide ו-bisoprolol. קבוצת הביקורת קיבלה 150 מ"ג irbesartan.

אם לחץ הדם נשאר גבוה בקרב המשתתפים בכל אחת מהקבוצות, הייתה אפשרות להוסיף תרופות אחרות לטיפול שלהם, והתחילו בתרופה amlodipine. החוקרים בדקו את כל המשתתפים במשך 12 שבועות, ואחרי מספר קטן של משתתפים מכל קבוצה במשך 12 חודשים, כדי לבחון את ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול.

היו שיפורים משמעותיים יותר בלחץ הדם בקבוצת ההתערבות מאשר בקבוצת הביקורת. בקבוצת ההתערבות, 15% מהמשתתפים נזקקו לתרופות נוספות כדי לשלוט בלחץ הדם לעומת 40% בקבוצת הביקורת. בסך הכל, קריאות לחץ הדם הסיסטולי היו נמוכות יותר בקבוצת ההתערבות בהשוואה לקבוצת הביקורת. שיעורי השליטה בלחץ הדם היו גבוהים יותר: 76% בקבוצת ההתערבות לעומת 58% בקבוצת הביקורת.

במהלך תקופת המחקר הארוכה, של 12 חודשים, היה צורך להגדיל את מינון התרופות בקבוצת הביקורת יותר מאשר בקבוצת ההתערבות. קריאת לחץ הדם הסיסטולי הממוצעת בקבוצת ההתערבות היתה נמוכה יותר בהשוואה לקבוצת הביקורת במהלך תקופת התצפית של 12 חודשים. החוקרים מצאו גם כי תופעות לוואי הקשורות לטיפול בארבע תרופות היו דומות לתופעות הלוואי של הטיפול הסטנדרטי.

מגבלות המחקר היו גודל המדגם, בשל מגפת הקורונה ומסגרת הזמן הקצרה יחסית, שלא אפשרה בדיקה של השפעת הטיפול על הלב וכלי הדם בטווח הארוך. בנוסף, 82% מהמשתתפים במחקר היו לבנים, ולכן יש לפרש את התוצאות במידה מסוימת של זהירות כלפי קבוצות אתניות שונות, אשר מגיבות טוב יותר לטיפולים שונים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.