תזונה

תזונה בריאה בתחילת החיים מגנה מפני מחלות מעי דלקתיות

נראה כי צריכה תזונתית גבוהה של דגים וירקות בגיל שנה, יחד עם הימנעות ממשקאות ממותקים מגנה על הילד מפני מחלות מעי דלקתיות בהמשך חייו

תזונה בריאה לילדים. אילוסטרציה

לעלייה העולמית בשכיחות מחלות מעי דלקתיות, הכוללת מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית, אין הסבר ברור. מאמינים כי אחד הגורמים התורמים לכך הוא דפוסי תזונה שמשפיעים על אוכלוסיית החיידקים הטבעית של המעי,  שרגישה במיוחד בשנים הראשונות לחיים. מחקרים קודמים בחנו דפוסי תזונה ומחלות מעי דלקתיות במבוגרים, אך קיימים מחקרים ספורים על תזונת ילדים והקשר בינה למחלות מעי דלקתיות. מטרת המחקר הנוכחי, שפורסם בכתב העת Gut, הייתה להרחיב את הידע בתחום זה.

הניתוח הסופי של המחקר כולל מידע תזונתי על 81,280 ילדים בני שנה בשוודיה ובנורבגיה. הנתונים על הילדים שנכללו מגיעים משני מחקרי אוכלוסייה: כל הילדים בדרום מזרח שבדיה, ״ABIS״, ומחקר עוקבת האם, האב והילד הנורבגי, ״MoBa״.

הורים נשאלו שאלות ספציפיות על תזונת ילדיהם בגיל 12-18 ו-30-36 חודשים. איכות תזונה גבוהה יותר פירושה צריכה גבוהה יותר של ירקות, פירות, מוצרי חלב ודגים, וצריכה נמוכה יותר של בשר, ממתקים, חטיפים ומשקאות מתוקים.

צריכה גבוהה של דגים בגיל שנה, בהשוואה לילדים עם צריכה נמוכה, נקשרה לסיכון נמוך ב-54% לקוליטיס כיבית. צריכה גבוהה של ירקות בגיל שנה נקשרה לירידה כללית בסיכון למחלות מעי דלקתיות. צריכה גבוהה של משקאות ממותקים, בהשוואה לצריכה נמוכה, לוותה בסיכון מוגבר של 42% למחלות מעי דלקתיות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00