בריאות הלב

תסמונת הלב שבור: למה יותר נשים סובלות ממנה?

גירושים, מוות של אדם קרוב, פיטורים וגם מינוס בבנק – כל אלה עלולים לגרום לתסמונת שהתגלתה לראשונה ביפן ומרגישה כמו התקף לב אבל ברוב המקרים חולפת מעצמה

סטרס, מחלות לב. אילוסטרציה
סטרס, מחלות לב. אילוסטרציה

תסמונת TTS, המכונה גם קרדיומיופתיה טקוצובו (Takotsubo Cardiomyopathy) וכן "תסמונת הלב השבור", תוארה לראשונה ב-1990 ביפן. 90% מהמקרים המדווחים הם בקרב נשים והתסמונת מאופיינת בתפקוד לקוי חולף של חדר שמאל בלב, אשר לעתים קרובות נגרם על ידי גורמי לחץ פיזיים או רגשיים.

יש לדעת כי על אף שמה, תסמונת הלב השבור לא קשורה בהכרח לאהבה נכזבת, אלא לכשל לבבי הנגרם מלחץ או מועקה נפשית. תסמונת הלב השבור היא מצב רפואי המתבטא בהיחלשות זמנית של שריר הלב, המתרחש לרוב כתוצאה מלחץ נפשי משמעותי כגון גירושים, בעיות כספיות, מוות של אדם קרוב, פיטורים ועוד.

לחץ (סטרס) ידוע כגורם לסיכון לחלות במחלות שונות, ביניהן מחלות לב. בתגובה לסטרס, הגוף מייצר כמויות אדירות של אדרנלין. אלו מגיעות במהירות לשריר הלב וגורמות לו להתאמץ וכתוצאה מכך להיחלש, בדומה למתרחש בעת התקף לב. פעמים רבות, מי שחווה את תסמונת הלב השבור בטוח שלקה בהתקף לב כי הסימפטומים זהים: כאבים חזקים בחזה, קושי לנשום והזעה מוגברת, ומופיעים לרוב בין דקות לשעות מרגע החשיפה לאירוע המלחיץ.

"כאשר חולים מגיעים לחדרי המיון עם תלונות של כאבים בחזה, קשיי נשימה והזעה, הם עוברים בירור מקיף שכולל אק"ג, אקו לב, בדיקות דם ועוד. בדרך כלל תוצאות הבדיקות מצביעות על שינויים בקצב הלב, הזהים לאלה שרואים באדם בהתקף לב, ולכן רק לאחר צנתור, במידה שלא נצפו חסימות כלשהן בעורקים, ניתן לקבוע באופן כמעט ודאי שמדובר בתסמונת הלב השבור", אומר פרופ' אריאל רוגין, מהל מערך הלב בבית החולים הלל יפה בחדרה.

לדבריו, על אף שגברים סובלים יותר מבעיות לבביות ונמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בהתקף לב, בפרט בהשוואה לנשים מתחת לגיל 65, ברוב המקרים, דווקא נשים צעירות, מתחת לגיל 40 לקו בתסמונת זו. פרופ' רוגין מסביר כי הטיפול בלוקים בתסמונת הוא בתרופות לאי-ספיקת לב ומעקב קרדיאלי. "יש לציין כי על אף התחושות המלחיצות בקרב מי שלקה בתסמונת, במרבית המקרים היא חולפת מאליה, מבלי להותיר כל סימן והלב חוזר לתפקוד תקין מספר ימים לאחר מכן".

על אף שמדובר במצב בריאותי שאינו נפוץ, תסמונת הלב השבור נמצאת בעלייה מתמדת בקרב נשים בנות 50-74, כך עולה ממחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Journal of the American Heart. במחקר שהתפרש לאורך 12 שנה נמצא כי יותר מ-88% מהמקרים של תסמונת לב שבור אירעו בקרב נשים, בעיקר בבנות 50 ועד 74. החוקרים מסבירים כי הבדלים הורמונליים בין גברים ונשים והשינויים ההורמונליים שעוברות נשים בגילאיםפ אלה עשויים להסביר את היעור הגבוה של נשים שסובלות מתסמונת זאת.

ואנקדוטה לסיום: תסמונת הלב השבור, המכונה כאמור גם קרדיומיופתיה על שם טקוצובו, מכונה כך על שם מלכודות יפניות שמשמשות ללכידת תמנונים ודומות בצורתם לשינוי המבני של לב שבור.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00