מחקרים

תפנית בעלילה? נמצאו חיידקים הקשורים לסרטן ערמונית אגרסיבי

סרטן הערמונית נחשב לרוב כסרטן 'לא קטלני', אך מסיבות שאיננו יודעים הוא עלול לעיתים להפוך לסרטן אגרסיבי ולגרום לסיבוכים קשים ולתמותה. מחקר בריטי חדש מציע הסבר אפשרי ומפתיע למה עלול להיות הגורם לכך.

תאי-סרטן-הערמונית.-אילוסטרציה

צוות חוקרים בריטי מאוניברסיטת מזרח אנגליה זיהה חמישה סוגי חיידקים הקשורים לסרטן ערמונית אגרסיבי, ולדבריהם, הממצאים שלהם יכולים להוביל לפיתוח טיפולים חדשים במחלה. החוקרים מצאו חמישה סוגים של חיידקים שהיו שכיחים בדגימות שתן וברקמות ערמונית של גברים עם סרטן ערמונית אגרסיבי. המחקר פורסם ב-20 באפריל בכתב העת European Urology Oncology.

לצורך המחקר, החוקרים ניתחו דגימות שתן ורקמות ערמונית של מעל 600 חולים, עם ובלי סרטן הערמונית, ובחנו את ההבדלים בין הדגימות. כל חמישה סוגי החיידקים שנמצאו בשכיחות גבוהה בדגימות של חולי סרטן ערמונית אגרסיבי היו חיידקים אנ-אירוביים, כלומר יכולים לגדול ללא נוכחות חמצן. יחד עם זיהוי חמשת סוגי החיידקים, החוקרים זיהו גם מנגנונים ביולוגיים פוטנציאליים של האופן בו חיידקים אלה עשויים להיות קשורים לסרטן.

"אנו כבר יודעים על כמה סוגי סרטן שנמצאו קשורים באופן הדוק למזהמים שונים. למשל, נוכחות של חיידקי הליקובקטר פילורי במערכת העיכול יכולה לגרום להתפתחות כיב קיבה וקשורה לסרטן הקיבה. דוגמה נוספת היא וירוס הפפילומה, שזנים מסוימים של הנגיף עלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם" אמר בהודעה לעיתונות מנהל המחקר, פרופ' קולין קופר, פרופסור בבית הספר לרפואה בנוריץ', בריטניה.

סרטן הערמונית אינו סרטן קטלני לרוב, ולעיתים אף אינו דורש טיפול, אלא מעקב והשגחה בלבד. עם זאת לעיתים סרטן הערמונית עלול להיות אגרסיבי, לשלוח גרורות, ואף להוביל למוות. "כיוון שידוע מעט על מה גורם לסרטן ערמונית להפוך לאגרסיבי יותר מאחרים, רצינו לברר האם ניתן לקשר בין חיידקים לדרך שבה סרטן הערמונית גדל ומתפשט", הוסיף קופר, "כעת יש לנו הוכחות לכך שחיידקים מסוימים מעורבים בכך והם חלק מהפאזל".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00