רפואה משלימה

תרומת הרפואה הסינית לאתגרי גיל המעבר

גיל המעבר עלול להיות ארוך ומייגע ולכלול תסמינים גופניים ונפשיים לא נעימים. נתאלי הלר גמפל, מטפלת ברפואה סינית קלאסית ונטורופתיה, מסבירה על שיטות ההתמודדות של הרפואה הסינית

אישה בגיל המעבר. אילוסטרציה

גיל המעבר (מנופאוזה) הינו שלב בחיי האישה המתאפיין ברמת פוריות ירודה, ועלול להיות ארוך ומייגע. שלב הפרה-מנופאוזה מתחיל סביב גיל 40 ויכול להתפרס על פני תקופה של לא מעט שנים. שלב זה לעתים מלווה בתסמינים גופניים ונפשיים כגון תנודות במצב הרוח, עצבנות ודיכאון. סימפטומים נוספים המשויכים למצב פיזיולוגי זה הם גלי חום, הזעות, הפרעות שינה, נפיחות בבטן, עליה במשקל, נשירת שיער, ירידה בחשק המיני, עיקצוצים ויובש בנרתיק. תקופת המנופאוזה מתחילה שנה אחר הפסקת הווסת, כלומר סוף תפקוד השחלות עצמן.

ההורמון הנשי אסטרוגן אחראי על צפיפות העצם אצל האישה. כאשר רמותיו יורדות במהלך גיל המעבר, קיימת עליה באיבוד מסת עצם וכך עולה הסיכוי לחלות באוסטאופורוזיס. ישנם צמחי מרפא שיכולים לתמוך ולהגביר את צפיפות המינרלים של העצם.

כמו כן, במהלך גיל המעבר ולאחריו, יש עלייה חדה בתחלואה במחלות לב וכלי דם. פורמולות המשלבות צמחים ספציפיים לפי אבחנה יחד עם קואנזים קיו 10 יכולות לתמוך בסירקולציה טובה ולמנוע אי ספיקת לב, טרשת עורקים, יתר לחץ דם, אוטם שריר הלב ומחלות לב וכלי דם נוספות.

 לפי הרפואה הסינית, אנרגיית החיים שוכנת בכליות (באלמנט המים). זוהי האש שבתוך המים, המנוע לחיים. מאותה אנרגיה, תמצית הכליות (ביצית) פוגשת את תמצית הגבר (זרע) ומתחילים חיים. יין ויאנג מתאחדים ליצירה מחודשת של ישות חדשה.

בגיל המעבר אותה מערכת מתרוקנת, התמצית פוחתת (רמת ההורמונים יורדת באופן דרסטי) ולכך ישנה השפעה על הגוף הפיזי והנפשי, ועל רמת הסרוטונין והאסטרוגן הנוצרים בשחלות. האישה לעיתים חווה מעין נטישה, חוסר משמעות, תחושת הערך והמסוגלות יורדת וכל דבר שנאחזה בו קודם נראה כאילו כבר לא קיים יותר.

איך ניתן לסייע בעזרת רפואה סינית

מעבר להרגלי חיים חדשים, כגון תזונה נכונה ומיטיבה ופעילות גופנית, הטיפול נעשה גם דרך נקודות הדיקור, המשפיעות על הגוף והנפש ברמות תודעה וטעינה מחודשת.

כמה טיפים להקלה והתמודדות עם גלי חום:

  1. המנעי ממשקאות חריפים ואלכוהול
  2. המנעי מקפאין
  3. המנעי מבגדים שלא נושמים
  4. המנעי מעישון
  5. בצעי פעילות גופנית – המועילה לשיפור מצב הרוח, מסייעת בשמירה על המשקל, מפחיתה מתח וחרדה ושומרת על מסת עצם (פעילות אירובית + תרגילי כוח עם משקל גוף)
  6. תזונה מועדפת היא תזונה ים תיכונית המכילה שפע של ירקות וחלבון איכותי כגון דגים ובשר לא מעובד. קטניות זרעים ואגוזים המכילים אומג ה3 ופירות יער להם יש רמות אנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון) גבוהים.
  7. ללכת לישון בין השעות תשע לאחת עשרה  בלילה: אלה השעות המומלצות בהם הגוף מובן באנרגיות יין
  8. יוגה, מיינדפולנס ועוד כלים תודעתיים שיעזרו בהפגת מתח

 

 

 

נתאלי הלר גמפל N.D, Dip. CM מטפלת ברפואה סינית קלאסית ונטורופתיה היא אחת מהמרצים שישתתפו ב- INSPURATION 2023, הכנס השנתי הגדול בישראל למטפלים ברפואה משלימה ואינטגרטיבית שיכלול עשרות הרצאות וסדנאות של מיטב המומחים ויתקיים בתאריכים 21-22.6.23 במרכז וואהל ברמת גן.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00