מחקרים

תרופה לסוכרת עשויה להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס

מחקר פורץ דרך מצביע על כך שקבוצה של תרופות המשמשות לטיפול בסוכרת מסוג 2 עשויה גם להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס

טיפול בסוכרת. אילוסטרציה

"התוצאות שלנו מראות בבירור כי תרופות ׳GLP-1 RAs׳ יעילות באופן משמעותי יותר מתרופות פופולריות נגד סוכרת, כגון מטפורמין או אינסולין, במניעת התפתחות סרטן המעי הגס", אמר נתן ברגר, פרופסור לרפואה ניסויית בבית הספר לרפואה של קייס ווסטרן ריזרב והחוקר המוביל של המחקר.

אגוניסטים לקולטן פפטיד 1 דמויי גלוקגון, או ״GLP-1 RAs״ בקיצור, הן תרופות לטיפול בסוכרת מסוג 2. בדרך כלל התרופה ניתנת בזריקה, היא יכולה להוריד את רמות הסוכר בדם, לשפר את הרגישות לאינסולין ולעזור לנהל משקל עודף. התרופה הוכחה גם כמפחיתה סיכון לחלות במחלות לב וכלי דם. חשוב לציין כי ההשפעה המגנה של GLP-1 RAs מפני סרטן המעי הגס נצפתה גם בחולים עם ובלי השמנת יתר.

הממצאים, שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology, תומכים בצורך בניסויים קליניים נוספים כדי לקבוע אם תרופות אלה יכולות למנוע את אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר. כמו כן, ייתכן והתרופות עשויות לעזור במניעת סוגים אחרים של סרטן הקשורים להשמנת יתר וסוכרת.

"למיטב ידיעתנו", אמר החוקר הראשי רונג שו, פרופסור בבית הספר לרפואה, "זוהי האינדיקציה הראשונה לכך שקבוצת התרופות הפופולריות הזו לירידה במשקל ולטיפול בסוכרת מפחיתה את שכיחות סרטן המעי הגס, בהשוואה לתרופות אנטי-סוכרתיות אחרות".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00