השמנה

5 עובדות מעניינות על כרס

למה זה מסוכן? מה נחשב תקין? ואיך מטפלים? ריכזנו דברים שכדאי לדעת על השמנה בטנית

כרס. אילוסטרציה
  1. קיימים שני סוגים של שומן בבטן

בבטן קיימים שני סוגי שומן: שומן תת-עורי – שומן הנראה לעין, ושומן ויסרלי שמרוכז בחלל שבין איברים פנימיים באזור הבטן. שומן ויסרלי נחשב למסוכן ביותר ומהווה גורם סיכון למחלות וסיבוכים רבים שמאפיינים השמנה. השמנה בטנית מאופיינת בשומן העמוק המסוכן, יותר מהשמנה שמתבטאת באזור האגן ובירכיים, שנחשבת למסוכנת פחות.

  1. כרס מעלה את הסיכון למחלות רבות

כשקובעים אצל מטופל מסוים אם המשקל העודף עלול לסכן את הבריאות, מתייחסים לא רק למדד ההשמנה BMI שמבוסס על משקל וגובה – אלא גם לפיזור השומנים בגוף. הסיבה לכך היא שהשמנה באזור הבטן נקשרה למחלות רבות – בראשן מחלות לב וכלי דם. השמנה בטנית – יותר מהשמנה באופן כללי – גם מעלה את הסיכון לסוכרת סוג 2 וקשורה למחלות נוספות בהן כבד שומני ואוסטיאופורוזיס.

  1. אלה היקפי המותניים שנחשבים תקינים

בישראל לפי הנחיות האיגודים המקצועיים למניעה וטיפול בהשמנת יתר, היקף מותניים מעל ל-102 ס"מ לגבר ומעל ל-88 ס"מ לאישה מוגדר כהשמנה בטנית שדורשת טיפול, אפילו במצבים שבהם מדד ההשמנה BMI מעיד על משקל תקין.

  1. להיווצרות הכרס קיימות סיבות מגוונות

השמנה בטנית מתפתחת על רקע שילוב של גורמים שונים, בהם גורמים שאינם בשליטתנו – ובעיקר גורמים גנטיים וגורמים הורמונליים. לדוגמה במחקר שנערך על תאומים ופורסם ב-1996 בכתב העת של החברה הבינלאומית להשמנה, נמצא כי המרכיב הגנטי משפיע על 70% מהסיכון להשמנה בטנית. מחקרים אף זיהו מוטציות בגנים שונים שמעלים את הסיכון להשמנה בטנית. נוסף על כך, הפרעות הורמונאליות שונות עלולות להוביל להשמנה בטנית.

  1. שאיבת שומן לא תפחית את הסיכון

הטיפול היעיל להשמנה בטנית, כמו הטיפול היעיל בהשמנה בכלל, הוא טיפול רב תחומי. רכיבים מרכזיים בטיפול קשורים לאימוץ של אורח חיים בריא, לרבות תזונה בריאה ופעילות גופנית. לצד זאת, בשנים האחרונות מצטברות ראיות כי תרופות לטיפול בהשמנה מסייעות בהורדת השומן הבטני. כמו כן, קיימות ראיות ממחקרים כי לנשים לאחר גיל המעבר – טיפול חלופי באסטרוגן עשוי לסייע בהורדת השומן הבטני.

חשוב לציין כי ניתוחים לשאיבת שומן שמבוצעים על ידי פלסטיקאים אינם מסייעים להפחית את סכנות השומן הבטני, בגלל שבניתוחים אלה שואבים את השומן שהצטבר מתחת לעור ומעל לשכבת שרירי הבטן – ולא את השומנים בעומק הבטן וסביב איברי הגוף הפנימיים – אלה שנחשבים למסוכנים ביותר.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00