מישהו מטפל בך

כאב כרוני: מה מקורו וכיצד מטפלים?

מהם מנגנוני הכאב הפועלים בגופנו? כיצד כל זאת קשור לטראומות מהעבר? פרק חדש של מישהו מטפל בך – שיחה עם ד"ר יעל מליניאק, רופאת משפחה, יו"ר החוג לרפואת כאב באיגוד לרפואת משפחה

כאב כרוני גורם סבל לא רק למטופלים עצמם אלא גם לקרובים להם. כאב כרוני מהווה בעיה מרכזית בבריאות הציבור, כשכ-20% מאוכלוסיית העולם מדווחת על סבל ממנו. הטיפול בכאב כרוני הוא ההוצאה המרכזית של מערכת הבריאות האמריקאית – הוצאה של פי שלושה יותר מאשר על הטיפול במחלות סרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד.

"כאב מוגדר כחוויה שלילית שהיא גם תחושתית וגם רגשית, שנגרמת כתוצאה מפגיעה בגוף, מחלה, תאונה או פגיעה פיזית" מסבירה ד"ר יעל מליניאק, רופאת משפחה, יו"ר החוג לרפואת כאב באיגוד לרפואת משפחה, המטפלת בכאב כרוני בראייה רב תחומית, בפרק חדש של "מישהו מטפל בך". לדבריה, כאב כרוני מוגדר ככאב מטריד שנמשך במשך שלושה חודשים, שיכול להופיע לסירוגין. מנגנון הכאב בגוף הוא תוצאה של למידה של המוח וזיכרון סנסורי.

"כאב", מסבירה ד"ר מליניאק, "הוא למעשה תוצר של המוח ולכן אלמנטים אישיותיים משפיעים על הגורם לכאב". זהו לפי ד"ר מלינאק, גם ההסבר להבדלים בהאם לאיכות החיים של אנשים להבדלים בסף הכאב ביניהם.

עוד מרחיבה ד"ר מליניאק כי הדרך הנכונה לטפל בכאב כרוני היא לפתור את הבעיות שגורמות לנו לכאב מההיבט הפסיכולוגי וכן להבדיל בין סוגי הכאב השונים. "הרבה פעמים אנחנו מדחיקים כל מיני דברים, טראומות מן העבר, שמתבטאים ויוצאים ככאב כרוני", היא מדגישה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. כתבה חשובה ומעניינת

  2. חידש לי הרבה

0:00
0:00