מישהו מטפל בך

מחלת הדם הכרונית שאתם לא מכירים

פוליציטמיה ורה היא מחלת דם כרונית המתאפיינת בריבוי לא תקין של תאי דם אדומים, בסימפטומים שונים ובסיכון מוגבר לקרישי דם ולסיבוכים הנובעים מהם. המחלה יכולה להחמיר לכדי מחלות דם חמורות יותר – אלה פריצות הדרך שיכולות, לצד אבחון מוקדם, לשפר את המצב

פוליציטמיה ורה היא מחלת דם כרונית המתאפיינת בריבוי לא תקין של תאי דם אדומים, בסימפטומים שונים ובסיכון מוגבר לקרישי דם ולסיבוכים הנובעים מהם. המחלה יכולה להחמיר ולהתקדם למחלות דם חמורות יותר, ולכן יש חשיבות לאבחנה נאותה ולטיפול הולם במחלה.

מהי מחלת הפוליציטמיה ורה?

פוליציטמה ורה, או בקיצור PV היא מחלה המטולוגית כרונית, ממארת, לא תורשתית, המתאפיינת בשגשוג מוגבר ולא תקין של תאי דם, בעיקר תאי דם אדומים אך במקרים רבים גם של טסיות ושל תאי דם לבנים.

במה המחלה מתאפיינת?

המחלה מתאפיינת בסימפטומים כגון עייפות, כאב ראש או לחץ בראש, טשטוש חולף בראיה, טינטון (צפצוף באוזניים), תחושת נימול או צריבה בידיים או ברגליים. יש חולים שיתלוננו על גרד, בדרך כלל אחרי מקלחת עם מים חמים. הסימפטומים אינם ספציפיים למחלה זו ולכן נדרשת אבחנה מדויקת (כלומר אבחנה מבדלת, כדי לשלול מחלות אחרות).

איך ניתן לאבחן את המחלה?

בלפחות 95% מחולי PV ישנה מוטציה בגן ל-JAK2 – ובדיקה למוטציה מסייעת מאד באבחון המחלה. לעתים אנו מבצעים גם בדיקות לאריתרופואטין ובדיקת מח עצם, ובדיקות נוספות המסייעות באבחנה המבדלת. חלק חשוב מהליך האבחון הוא בדיקת מוטציה בגן ל-JAK2.

למידע נוסף על המחלה, לחץ/י כאן

בשיתוף נוברטיס

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00