מישהו מטפל בך

מדוע חשוב לאבחן קשריות בבלוטת התריס וכיצד יש לעשות זאת?

פרק חדש של מישהו מטפל בך: ד"ר נעמי רבינוביץ, רופאת אא"ג ומנתחת ראש-צוואר מהמרכז הרפואי שיבא, מסבירה על חשיבות הטיפול בקשריות בבלוטת התריס ועל הטיפולים האפשריים

בלוטת התריס היא בלוטה אנדוקרינית המפרישה לזרם הדם הורמונים (תירוקסין וטריודותירונין)  האחראים על ויסות חילוף החומרים בגוף. הורמוני התריס משפיעים על מערכות שונות בגוף, על המשקל ואף על קצב הלב. הבלוטה, היושבת בחלק הקדמי של הצוואר, מכונה גם בשמות תירואיד או בלוטת המגן.

באוכלוסיה קיים שיעור גבוה יחסית של הסובלים  מקשריות בבלוטת התריס. הכוונה לגידולים או בגושים בתוך רקמת הבלוטה, שלדברי ד"ר נעמי רבינוביץ, רופאת אא"ג ומנתחת ראש-צוואר, מהמרכז הרפואי שיבא, תל השומר, ברוב המקרים מדובר בגידולים שפירים ולא ממאירים (למעשה, רק 5% מהם סרטניים הדורשים טיפול).

חשיבות האבחון

יש להדגיש כי לרוב, קשריות בבלוטת התריס אינן מהוות בעיה בריאותית, אולם בשל החשש להימצאות קשרית סרטנית, חשוב לאבחן קשריות ולעמוד על טיבן. חלק מהקשריות מפרישות עודף הורמונים, קשריות גדולות יחסית עלולות לגרום ללחץ על איברים לגרום נפיחות באזור הגרון ולהפריע למראה החיצוני.

בשנים האחרונות, אומרת ד"ר רבינוביץ, הרוב הגדול של הקשרים הללו מאובחן באופן מקרי לגמרי, במסגרת בדיקה אחרת של הצוואר, בין אם זה MRI, סיטי או אולטרסאונד שמבוצע למטרה אחרת. במקרים אחרים, האבחון מתבצע בעקבות בליטה מורגשת בצוואר, אי נוחות בבליעה או לחץ, שבעקבותיה פונה המטופל לבירור רפואי.

כיצד נאבחן?

לפי ד"ר רבינוביץ, בדיקת אולטרסאונד היא הטובה ביותר לצורך האבחנה ומרחיבה את המידע על מאפייני הקשרית, גודלה ומהותה. קודמת לה בדיקת דם והפניה לרופא אנדוקרינולוג. בהמשך מתבצעת ביופסיה כדי לבחון האם הקשרית ממאירה או לא, ובהתאם מחליטים על המשך הטיפול ואופיו.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00