אם ועובר

לחץ תוך רחמי עשוי להשפיע על התפתחות תווי הפנים

גורמים פיזיים ברחם, ולא רק גנטיקה, משפיעים על ההתפתחות התקינה של התאים העובריים היוצרים את תווי הפנים, כך עולה ממחקר חדש בראשות חוקרי אוניברסיטת קולג׳ לונדון

עובר, התפתחות מוחית. אילוסטרציה

גורמים פיזיים ברחם, ולא רק גנטיקה, משפיעים על ההתפתחות התקינה של התאים העובריים היוצרים את תווי הפנים, כך עולה ממחקר חדש בראשות חוקרי אוניברסיטת קולג׳ לונדון. המחקר שפורסם בכתב העת Nature Cell Biology מצא כי עלייה בלחץ ההידרוסטטי שחש העובר עלולה לעכב התפתחות תקינה של תווי הפנים בעוברי עכברים, צפרדעים ובעוברים אנושיים (מבני תאים שגודלו במעבדה מתאי גזע אנושיים), דבר המצביע על כך שהבדלים בלחץ התוך רחמי עשויים להשפיע על הסיכון למומים בפנים.

החוקרים מצאו כי כאשר תאי הגזע (תאים שביכולתם להתמיין לכל סוג תא בגוף) היוצרים את תווי הפנים נחשפו לרמות לחץ גבוהות מהרגיל, מסלולי האיתות של תאי מפתח נפגעים, והסיכון למומים גולגולתיים עולה באופן משמעותי.

המחבר הראשי, פרופסור רוברטו מאיור אמר: "הממצאים שלנו מצביעים על כך שמומים בפנים יכולים להיות מושפעים לא רק מגנטיקה, אלא גם מגורמים פיזיים ברחם, כגון לחץ. כאשר אורגניזם חווה שינוי בלחץ, כל התאים – כולל תאי העובר בתוך האם – מסוגלים לחוש אותו.

"העבודה שלנו מראה שהעוברים רגישים ללחץ, אבל אנחנו לא יודעים עד כמה הם רגישים; למשל, האם שינוי בלחץ בתוך הרחם יוכל להשפיע על העובר? זה ידרוש מחקר נוסף כדי להבין כיצד שינויים בתוך הגוף, כמו גם בלחץ סביבתי, עשויים להשפיע על התפתחות עוברים אנושיים".

לדברי החוקרים, לממצאיהם עשויות להיות השלכות גם על מחקר תאי גזע, שכן המחקר מצביע על כך שההתפתחות וההתמיינות (התהליך שבו תאי גזע הופכים לתאים ספציפיים) של תאי גזע מושפעים מגורמים כמו לחץ.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00