סרטן

צעד נוסף לקראת טיפול בסרטן ערמונית העמיד לכימותרפיה

בניסויים, התרופה Platin-L הפחיתה את הצמיחה של תאי סרטן הערמונית ביותר מ-50% במספר שורות תאים שונות

ביופסיה-לערמונית.-אילוסטרציה

סרטן הערמונית הוא גורם מוות מוביל בקרב גברים אמריקאים, והוא עמיד לאחת התרופות הכימותרפיות החזקות ביותר – ציספלטין. כעת, חוקרים מדווחים בכתב העת ACS Central Science כי פותח טיפול ראשון מסוגו המשבש את חילוף החומרים של תאי סרטן הערמונית ומשחרר ציספלטין לתאים המוחלשים, מה שגורם להם למות. במודלים של עכברים, התרופה כיווצה גידולים באופן משמעותי.

ציספלטין תוקף תאי סרטן באשכים, שד, שלפוחית השתן, ריאות ושחלות, פוגע בדנ"א שלהם והורס ביעילות גידולים. עם זאת, הוא אינו יעיל נגד סרטן הערמונית מסיבות שאינן ברורות למדענים, ומקרים מתקדמים רבים של המחלה אינם מגיבים לטיפולים אחרים. בעבר, חוקרים הראו במודלים של עכברים כי ככל שהמחלה מתקדמת, תאי הגידול עוברים להזין את עצמם מתהליך מטבולי של גליקוליזה לחמצון חומצות שומן, כדי לתמוך בגדילה ובחלוקה שלהם. לכן, שנטה דהאר ועמיתיה ממרכז סילבסטר לסרטן באוניברסיטת מיאמי, רצו לפתח טיפול שיעכב חמצון חומצות שומן בתאים סרטניים תוך התמקדות בחלבון החיוני לתהליך חילוף החומרים, מה שהופך את התאים לרגישים לציספלטין.

החוקרים אישרו כי תאי סרטן הערמונית האנושיים משגשגים באמצעות חמצון חומצות שומן על פי הערכת ביופסיות של 38 אנשים עם המחלה. לאחר מכן הם סקרו כמה תרכובות המכילות ציספלטין, אשר משחררות את המולקולה מבוססת הפלטינה כאשר הן מתפרקות, כדי לראות אם הן יכולות לעכב חמצון חומצות שומן. התרופה ציספלטין Platin-L הייתה בעלת ההשפעה הגדולה ביותר, ופעלה בכך שנקשרה לחלבון מפתח הדרוש להובלת חומצות שומן ארוכות שרשרת, שלב עיקרי בתהליך מטבולי זה. בניסויים, Platin-L הפחית את הצמיחה של תאי סרטן הערמונית ביותר מ-50% במספר שורות תאים שונות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00