היפנוזה רפואית – הגיע הזמן להפריך את המיתוס

הכי רחוק ממופעי קוסמות: היפנוזה קלינית משמשת כבר שנים רבות כטכניקת טיפול יעילה לבעיות רפואיות, כאשר לאחרונה היא הוכחה כאמצעי משמעותי לפתירת ושיפור בעיות במערכת העיכול

היפנוזה. אילוסטרציה

למרבה הצער, כאשר המילה "היפנוזה" נזרקת לחלל האוויר, האסוציאציה הראשונית היא מצגי השווא המופיעים בסרטים ומופעי במה לצרכי בידור, בעוד במציאות, מדובר בשיטת טיפול משמעותית עם לא מעט יתרונות. למעשה, על אף המסתורין הרב שנקשר בשמה, מדובר בטכניקה קלינית אשר נחקרה היטב לאורך שנים – ומוכרת ומקובלת באופן רשמי כשיטת טיפול על ידי האיגודים הרפואיים במדינות השונות, לרבות ישראל.

כבר למעלה משלושה עשורים, שהיפנוזה קלינית נמצאת בשימוש על ידי אלפי קלינאים ברחבי העולם, אשר משתמשים בה לטיפול הן בבעיות פסיכולוגיות והן בבעיות רפואיות. עד לאחרונה, האפשרות לשימוש בהיפנוזה כשיטת טיפול בבעיות במערכת העיכול, קיבלה מעט מאוד תשומת לב. עם זאת, בשנים האחרונות, מחקרים הראו שהיפנוזה יכולה להשפיע על תפקוד מערכת העיכול בדרכים עוצמתיות מאוד והתבררה כיעילה במיוחד בסיוע לחולים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז (IBS), וכן באמצעי לשליטה בבחילות ובהקאות.

איך היפנוזה עובדת?

היפנוזה היא מצב נפשי מיוחד, בו מוקד תשומת הלב של האדם הופך צר ועז – ממש כמו אלומת פנס בהיר ובוהק בתוך חדר חשוך. מצב זה נוצר בדרך כלל בסיועו של מהפנט, המנחה את האדם באופן שיטתי להירגע, להתמקד רק בדבר אחד ובכך לאפשר לדברים לקרות מעצמם. היפנוזה קלינית מסתמכת על סוגסטיה, דימויים והרפיה המאפשרים לייצר את ההשפעות הטיפוליות שלה.

הצעות היפנוטיות, בין היתר דרך הכוונה מילולית של המהפנט, עשויות להתרחש בזמן שהאדם נמצא בהיפנוזה. בשל מצבו הממוקד והקליט ביותר של האדם המהופנט, הצעות אלו קורות באופן כמעט אוטומטי וללא החלטה מוקדמת או מאמץ מודע.

השפעות ההיפנוזה על תפקוד מערכת העיכול

בשנים האחרונות נעשה מחקר נרחב על השפעות ההיפנוזה על תפקוד מערכת העיכול ועל תסמיניו. מתברר כי עצם המצב ההיפנוטי עצמו, ללא כל הצעות מיוחדות, מאט את תנועתיות המעי. שינויים ברורים וספציפיים בתפקוד מערכת העיכול יכולים להיגרם אצל אנשים על ידי הכוונה, חשיבה או "גרימת" מצבים רגשיים תחת השפעת היפנוזה.

היפנוזה אף עשויה להועיל גם במניעת הישנות בעיות במערכת העיכול, לאחר שהן טופלו בתרופות. היפנוזה רפואית יכולה להיות יעילה בטיפול במגוון בעיות של מערכת העיכול, ובפרט בהפרעות תפקודיות ותנועתיות. היא מאפשרת למטופל להגיע לרמת ריכוז גבוהה במיוחד ולהתמקד במשאבים הפנימיים שלו – ובכך להביא לשינוי נפשי וגופני. כמו כן, היפנוזה יכולה להיות יעילה בטיפול בכאב, בעיות פסיכוסומטיות, מתח ולחץ, כיב קיבה וכיו"ב.

במחקרים שנעשו, נמצא שטיפול בהיפנוזה אצל חולי תסמונת המעי הרגיש (IBS) הקל במידה רבה על עוצמת התסמינים ותדירותם.

הטיפול בהיפנוזה נעשה בידי איש מקצוע מוכשר בתחום, ובעל רישיון טיפול ממשרד הבריאות. טיפול היפנוטי פונה לכלל האוכלוסיה, ובלבד שהמטופל יהיה פתוח מספיק להעניק הזדמנות להיפנוזה ולקבל את המסרים של המטפל. המטרה של הטיפול היא להביא את המטופל לשלוט במערכת העיכול שלו.

היתרון הגדול של ההיפנוזה הוא שאין לה תופעות לוואי, בתנאי שהיא מתבצעת על ידי מטפלים מוכרים ובשביל התוויות מקובלות. לאחר טיפולי היפנוזה, מטופלים מדווחים על שיפור כללי באיכות החיים – ולא רק על שיפור בכל הקשור למערכת העיכול, כך שאין סיבה לא לשלב היפנוזה עם טיפולים קונבנציונליים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00